Skuteczne środki w zwalczaniu chorób


Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do fungicydy czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, gdyż tylko w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma de facto ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie akceptacji na nadrzędne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Mieczkowski
    Dodany: 2019-11-28

    Przeważnie na incipicie czerwca przybywali do nas na lato

Copyright © 2019 Tydzienjezykow.pl