Rodzaje cellulitu

Dziś porozmawiamy o uciążliwym kobiecym problemie, jakim jest cellulit. Można zdrowo się odżywiać, uprawiać dużo sportu, być szczupłym oraz mieć widoczny na udach i pośladkach cellulit. O co w tym wszystkim chodzi?

Czym jest cellulit?
Chociaż nienawidzimy tej nazwy, powinniśmy wiedzieć, co się pod nią kryje. Inaczej cellulit nazywany jest skórką pomarańczową, a charakteryzuje się nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha oraz dolnych partii ciała. Powoduje on powstawanie wolnych przestrzeni, które wypełnia woda i produkty przemiany materii. Bardzo łatwo go dostrzec, bo cellulit w zaawansowanej formie przybiera charakterystyczną grudkowatą i pomarszczoną strukturę skóry, szczególnie jeśli ściśniemy takie miejsce. Mówi się o nim, że jest problemem kobiecym, ponieważ jedynie 10% mężczyzn zmaga się z cellulitem, co w porównaniu do prawie 90% kobiet jest niewielkim odsetkiem.
Pomarańczowa skórka jest naturalnym sposobem, jaki wykorzystuje nasz organizm do zgromadzenia zapasów tłuszczu. Zaczyna się rozwijać wraz z okresem dojrzewania, a ciąża lub przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może powodować nasilenie się objawów. Po co naszemu organizmowi taki tłuszcz? Stanowi on rezerwę energii… na wypadek ciąży! To zaskakująca teoria, zwłaszcza, że do całkiem niedawna żywa była teoria o łączenia cellulitu z otyłością. To nieprawda.
Jakie są rodzaje cellulitu?
Mamy do czynienia z czterema stadiami rozwoju cellulitu, z czego z dwoma pierwszymi z powodzeniem możemy walczyć. Niestety, trzeci i czwarty poziom cellulitu to taki, który jest bardzo widoczny bez ściskania skóry, bo grudki tłuszczu mają większą objętość, są łatwo wyczuwalne, a nawet bolesne. Niestety, ponieważ w trzecim i czwartym etapie cofnięcie zmian jest praktycznie niemożliwe i trzeba je po prostu zaakceptować.
Jakie są jego rodzaje? Mówi się o cellulicie wodny, tłuszczowym i skórze materacowej. Pierwszy cellulit, jaki się pojawia, to własnie cellulit wodny. Jest on widoczny po ściśnięciu skóry palcami, ale za to łatwo go zlikwidować. Natomiast cellulit tłuszczowy charakteryzuje się skórą, która jest mocno pokryta zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami i powiększonymi komórkami tłuszczowymi. Z nim też można skutecznie walczyć, ale będzie to walka trudna i wymagająca wysiłku. Najgorszym i praktycznie nieodwracalnym rodzajem cellulitu jest skóra materacowa, gdzie obszary, do których nie dochodzi dostateczna ilość krwi może mieć nawet niższą temperaturę. Pomimo tego, że nie można cofnąć tych zmian, mamy możliwość zahamowanie powstawania kolejnych, co może być jakąś pocieszającą informacją.

Autor